Buďte si jisti, že výběr štěňátka není vůbec lehká věc. Pejsek bude součástí vaší rodiny mnoho let, proto je velice důležité zvolit správně.
Pokud bydlíte v bytě
Jestliže bydlíte v bytě, je váš výběr značně omezen. Musíte zvážit, jak velký prostor máte a kolik budete mít času na venčení. Je nutné myslet na to, že i pejsci potřebují minimálně třikrát denně vykonat svoji potřebu.  Jestliže nemáte tolik času na procházky, pejska si raději nepořizujte. Další co je nutné zvážit, je velikost zvolené rasy. Do malého bytu se samozřejmě hodí více rasy malého vzrůstu. Potom je také nutné si uvědomit, že tito mazlíčci pelichají. Pokud byste chtěli psa, který nepelichá, máte ještě omezenější možnosti.
muž se štěnětem
Malá plemena vhodná do bytu:
·         jezevčík, čivava, trpasličí německý špic, pomeranian, kavalír, francouzský buldoček, mops
Malá plemena do bytu, která nepelichají:
·         yorkšírský teriér, pudl, bišonek
Pokud bydlíte v domě se zahradou
Jestliže máte svůj dům se zahradou, máte na výběr z velké škály psů, nicméně i zde je důležité výběr plemene zvážit. Je třeba brát v potaz, zda pes bude v kontaktu s jinými zvířaty, zda chcete psa k ochraně pozemku a podobně. Nicméně pokud máte zahradu, máte výhodu v tom, že psům stačí ve většině případů pouze jedna procházka denně. Musíte ovšem myslet na to, že čím většího psa si pořídíte, tím důležitější je jeho řádná výchova.
Plemena na zahradu a k dětem
·         labrador, zlatý retrívr, bernský salašnický pes
Plemena vhodná ke hlídání pozemku:
·         německý ovčák, dobrman, německá doga
ležící pejsek
Pokud bychom to měli shrnout, je třeba si vždy uvědomit, že pejsek potřebuje mnoho péče a času. Jsou i rasy (jako například labradorský retrívr), která se hodí jak do bytu, tak na zahradu. Každopádně je předem nutné počítat s tím, že každé štěňátko sem tam něco zničí. Proto před koupí jakéhokoliv zvířete vždy řádně zvažte, zda jste ochotni věnovat svůj čas, peníze a lásku novému přírůstku do rodiny.