Nic snadného

Mnoho lidí má podnikatelský sen, že rozjedou vlastní firmu a ve vyšším věku už bude dost soběstačná a oni už nebudou muset ani moc pracovat. Takoví lidé skutečně existují, ale není jich mnoho. Přeci jen podnikání nemá žádné jistoty, takže se klidně může stát, že z něj nakonec zbydou jenom dluhy. Musíme proto plánovat realisticky a s penězi zacházet rozumně.

knihy na stole

Mnohdy je pěší začít na nějakém menším projektu či být napřed OSVČ, přičemž do začátku je to jednodušší forma a když se nám podaří rozjet náš plán, tak začneme s rozšiřováním a nabíráním zaměstnanců. Takto by mohli být vstupní výdaje nižší, takže může být reálně našetřit si na ně z běžného platu. Když si totiž na počáteční kapitál půjčíme a nebude se nám dařit, tak dlouhodobé mínusové čísla budou vést k insolvenci a splácet dluhy není nic příjemného. Mnohdy se volí varianta, kdy začneme s někým, komu důvěřujeme, takže na vše nebudeme sami.

Počáteční povinnosti

Obecně když začneme provádět nějakou svou výdělečnou činnost, na rozdíl od zaměstnaneckého poměru, tak nemůžeme nic nikomu neříct, protože bychom se jednoho dne dostali do potíží a něco by to také stalo. První musíme zajít vyřídit si živnostenské oprávnění, přičemž některé může získat každý svéprávný dospělí, ale jiná se musí schvalovat či mají nějaké podmínky pro získání.

moderní budova

Dále si budeme muset sami platit zdravotní se sociálním pojištěním a přihlásit se k odvodům dani. Tyto a další záležitosti máme vyřízené a co teď? Už můžeme přikročit k samotnému založeni firmy. Při něm bude vyžadováno její sídlo, protože nějaké musí mít každá firma, a navíc sem můžou chodit důležité dokumenty. Pokud nemáte žádnou vhodnou nemovitost, kterou byste jako sídlo určili, tak můžete vyudit virtuálního sídla Praha. V takové budově sídlí specializovaná společnost poskytující touhle službu. Bude se Vám starat o všechny povinnosti pro sídlo vyplývající ze zákona, jako je například již zmíněné vybrání pošty.