Strojírenství je obor pro člověka bez technického zaměření někdy stěží pochopitelný a velmi složitý a obsáhlý. Uvědomit si mnohá pravidla, úskalí, řešení a široký rozsah možností strojírenství je i pro odborníky v oboru leckdy náročné a jednotlivá odvětví vyžadují úzkou oborovou specializaci podobně, jako medicína. Kupříkladu některé výrobní nástroje si laik vůbec nedovede představit, jak vypadají a jak pracují, a k čemu vůbec slouží. Jistě jste již zaslechli výraz „soustružnický nůž“, soustružení je také jedna z velmi rozšířených činností, ovšem obráběcí nástroj s názvem protahovací trn někteří z vás slyší poprvé.

tři klíče

Zlidověle se mu říká „protahovák“ a k čemu je vlastně dobrý a proč se o něm vůbec zmiňovat? Není to přece jen nějaký výstřelek pro občasné a specializované práce?

Vložky do patentního zámku – když vezmete do ruky http://www.handsurgery.cz/spolecnost-chirurgie-ruky/ obyčejnou vložku do zámku a zadíváte se na ni pozorně, zjistíte, jak malý rozměr má otvor, kam se zasouvá klíč. Víte, kolik je v České republice dveří, kde se taková vložka vyskytuje? Statisíce až miliony, a co teprve celá Evropa a jiné kontinenty. A jak byste vyrobili otvor, který není symetrický? Odpovíme vám za vás – protahovacím trnem.

klíč v zámku

Protahovací trn je dlouhý nástroj s mnoha zuby, z nichž každý odebírá třísku tak, aby ten poslední již zhotovil finální otvor přesného rozměru a tvaru. Možná vás napadne, že jde o nástroj velmi specifický, a že pro každý otvor bude zapotřebí jiný tvar trnu. Je tomu skutečně tak a proto je také cena těchto trnů velmi vysoká. Vyplatí se tedy pro výrobu velkosériovou v obrovských počtech vyráběných kusů, aby se také cena samotného nástroje zaplatila.

Jak vidíte, bez protahováků a také protlačováků se neobejde jak zámečnictví, tak i automobilový a letecký průmysl, výroba nábytku, domácích spotřebičů, hraček, kuchyňských a sportovních potřeb, strojů a nástrojů a mnoha dalších výrobků.