Není to tak často, co by se umisťovala česká herní studia na tituly světových magazínů. Spousta lidí ani netuší, že český herní byznys pomalu vzrůstá díky kvalitním titulům a dobrému zpracování her, a že vlastně hry, které si kupují milióny hráčů v zahraničí, pochází z dílen českých vývojářů.
dva monitory 

Od revoluce až po přítomnost

Už za minulého režimu se zde pomalu rozvíjel „herní“ průmysl, hlavně poté těsně před revolucí to byly místní kluby Svazarmu, které se v tomto angažovaly a učily programování a práci s počítačem. Český herní průmysl po revoluci zažil menší boom, co se týče dnes už legendárních titulů. Hned několik z nich se stalo celosvětovým bestsellerem a ovládaly tak herní průmysl, a hlavně ovlivnili jej na další generace. Mezi největší tahouny tak patří například Gates of Skendal, dungeon RPG česká hra, která je právě naopak ceněna mezinárodní hráčskou veřejností (která si ji ještě pamatuje) jako nejlepší RPG střední Evropy. Dále to také byly naprosto unikátní, a přesto i dnes dobře hratelné tituly jako Original war nebo UFO série, která byla dokonce prodána do zahraničí a dnes se dočkala nejnovějšího dílu po deseti letech. Český herní průmysl dlouhou dobu ovládaly zejména adventůry jako Polda, který se dokonce dočkal 4 pokračování a patřil mezi velmi úspěšné obchodní tituly.

voják výsadkář

Celosvětové tituly

Kromě starší série UFO zde patří hlavně Arma, Mafia, Flashpoint operation a také nejnovější Kingdom come. Všechny hry jsou zpracovány v rukou českých vývojářů. Nejedná se o pouze lokální nebo evropské hry, mluvíme zde o opravu celosvětových gigantech, jejichž kopie si koupilo několik miliónů lidí po celém světě.
 kosmická loď

Největší brzdy herního průmyslu u nás?

Je to hlavně velký nedostatek IT sil, po vývojáře, animátory, až po samotné programátory, kterých je na české scéně velmi, ale velmi málo. Důležitý je taky nedostatek financí a finančních injekcí do tohoto průmyslu, který se ukazuje jako asi největší brzda a spousta schopných lidí tak raději odchází do zahraničí za většími výdělky. Byznys se ale pomalu upírá k Česku, neboť investoři dnes mohou vidět, že i takto malá země může produkovat celosvětové tituly jako na běžícím pásu a jediné, co je třeba, je trochu průmysl popostrčit.