Velký Kriváň je se svými 1709 metry nejvyšší vrchol pohoří, které se nazývá Malá Fatra, můžeme jej najít v severozápadní části Slovenska a výstup na něj opravdu stojí za to. Pokud vám vyjde počasí, jsou z něj nádherné výhledy, ty však budete mít již při cestě na tento vrchol.
Na tento výstup se můžete vydat z vlakové zastávky Šútovo, nebo také z parkoviště na konci této vesničky, které se nachází vedle chaty Šútovská Fatranka. Tady zahájíte svou cestu po velice romantické asfaltové cestičce, která vás ihned zavede do lesa. Tady doporučuji vést konverzaci co to jde, jelikož je to pro kondičně slabší jedince na pár hodin poslední místo, kde toho budou schopni. Pro cestu na Velký Kriváň vám však postačí průměrná kondice a dostatek času. Po této cestičce dojdete k chatě Vodopád a dále půjdete po cestě kamenité.
Výhled, louka
Po asi hodině a půl chůze, při průměrném tempu, se dostanete k odbočce, kde si můžete cestu o pár metrů prodloužit a zajít se pokochat nádherným Šutovským vodopádem. Zde se nacházíte ve výšce 765 m. Voda zde padá z výšky 38 metrů, návštěvu doporučuji, tento vodopád si poté budete mít tu čest prohlédnout také seshora, jelikož ta pravá cesta na vrchol Velkého Kriváně začíná výstupem podél něj.
Cesta je opravdu strmá a vede lesem, doporučuji nepodcenit obuv. Občas je potřeba trochu hledat turistické značky. Pro mě je to nejméně příjemná část výstupu, jelikož les je nekonečný a nemáte z něj pořádný výhled. Jakmile zdoláte tento první, strastiplný kopec a začnete popadat dech, odmění vás na louce první výhledy. Po přechodu této louky dojdete k Mojžíšovým pramenům a budete se nacházet ve výšce 1140 metrů. V tuto chvíli máte za sebou první ze 3 kopců. Doporučuji v tomto bodě krátké občerstvení, jelikož výhled od těchto pramenů je opravdu typicky fatranský, tedy nádherný. Zároveň však vidíte i další kopec, který vás čeká, ten budete zdolávat průměrným tempem zhruba hodinu, stoupání je však podle mého názoru příjemnější, přinejmenším tím, že máte po celou dobu nádherné výhledy. Po zdolání tohoto kopce vás čekají chvíle pohody a příjemné cestičky s malým stoupáním a chvíli také klesáním. V tuto chvíli máte výhled na vrcholy Chleb a Hromová a po pěšince dojdete až k chatě pod Chlebom, zde jste ve výšce 1446 metrů. Možná vás překvapí větší počet turistů, jelikož je to v této oblasti jediná možnost se občerstvit a nedaleko odtud se nachází stanice lanovky. 
Hory, Malá Fatra
Od chaty vás čeká lehké stoupání až do Snilovského sedla, zde jste ve výšce 1524 metrů, máte před sebou tedy posledních přibližně 200 metrů stoupání a cíl vidíte přímo před sebou. Cesta na samotný vrchol se mění na kamenitou, buďte tedy opatrní. Nahoře vás odmění nádherné výhledy, kterých se při vlídném počasí pravděpodobně nebudete moci nabažit.
Cesta zpět je pak podstatně rychlejší, jak už tomu obvykle bývá. Vrátíte se stejnou cestou k chatě pod Chlebom, odkud již vede zkratka přímým sešupem dolů a pak vás čeká nekonečná cesta lesem a následně po louce a opět lesem až do výchozí vesničky.