Velikost a nosnost – volte s ohledem na velikost vaší kočky. Čím větší zvíře je, tím by mělo být větší a stabilnější. Jestliže máte koček více, počítejte s tím, že bude neustále v obležení, a bude podléhat zatěžkávacím zkouškám. Kastrované kočky jsou vždy větší a mohutnější a většina z nich váží kolem pěti kilogramů.

kočka na chodníku

Podstavce – u některých výrobků se stává, že je navrhoval nezkušený konstruktér. Dokonce i u zahraniční produkce z Německa nemáte jistotu, že z krabice rozbalíte očekávanou kvalitu. Velmi častým nešvarem jsou papírové role obalené lýkem (sisalem) a zatavené do plastových nosných polštářů se šroubem na závit. U některých spojovacích součástí pak časem plast povolí, nosník se utrhne a může dojít i ke zranění zvířete.

Velikost škrábacího sloupku – čtyřkilová kočka by měla mít oporu ve sloupku o výšce kolem 80 cm. Rozhoduje také průměr, každý sloupek napodobuje kmen stromu a ten by měl být v průměru minimálně 12 cm.

Dopřejte mazlíčkům škrábání a zároveň hraní s hračkami. Můžete jej vyzdobit tkaničkami, střapci, visícími míčky a podobnými plyšovými drobnostmi. Kočky potřebují dostatek podnětů, a jestliže je škrabadlo zabaví, nebudou mít důvod škrábat koberec nebo pohovku v obýváku.

Pro klidnější zvířata využijte možnosti konstrukce s úkrytem, s domečkem, kde se bude moci schovat. Kočky jsou dravci, co rádi pozorují okolí z výšky a jsou při tom schované v úkrytu. Proto také milují různé krabice, prádelníky, koše na prádlo, úložné boxy, dokonce i zastlané peřiny.
mourovatá kočka

Pozor na časté chyby

Jestliže se kočka nenaučila škrábat tam, kde má, a vyhledává předměty, které jsou stabilní a nepohybují se, možná je vámi zvolené škrabadlo vratké.

Pokud šplhá po záclonách a nezajímají ji prvky pohyblivých částí, např. sisalové lano, zřejmě je výrobek příliš malý na dovádění.

Když škrabadlo jen míjí a příliš jí nezajímá, může být vyrobeno z pachově nepříjemného materiálu.

Nejčastějšími chybami jsou malá celková výška, málo nebo naopak příliš mnoho pohyblivých prvků, nekvalitní a nevhodný materiál, nestabilní konstrukce a povolené lano ze sisalu.