Domácí mazlíčky stejně jako lidi trápí zdravotní potíže. Mnohdy vás možná ani nenapadne, že bylinky mohou od zdravotních problémů pomoci nejen vám, ale i domácím mazlíčkům. Než bylinky na zvíře aplikujete, měli byste se seznámit s účinky použité léčivky. Některé nejsou pro zvířata vhodné. Bylinky můžete zvířatům podávat i preventivně. Ne škodu nebude, když do psí potravy přidáte petržel. Pomůže u pejsků odstranit nepříjemný zápach z tlamy a upravovat zažívání. Jste-li zastánci přírodní léčby, můžete z bylinek připravit odčervovací směs.

Nastrouhejte jeden stroužek česneku a přidejte 1 lžičku prášku do pečiva, který potlačí česnekové aroma. Tato směs není vhodná pro štěňata.

pes

Pro kočky můžete připravit uklidňující hračku. Některá zvířata se vystresují za bouřky, při cestování nebo při přemístění do cizího prostředí. Kočky uklidní hračky z šanty kočičí, jejíž vůni milují. Šantu můžete vysadit do květináčku nebo usušenými listy naplnit hračku. Usušené listy kozlíku lékařského pomohou zvíře také zklidnit. Pokud se vám, ale bude zdát, že zvířátko není celkově v dobrém stavu, navštivte raději veterináře. Na domácí mazlíčky můžete použít přírodní repelenty, které nepodráždí pokožku jako některé kupované přípravky. I když se o zvířata staráte s největší péčí, občas se stane, že si domů přinesete nějakou blešku, třeba od ježků při procházce lesem. Připravte si jednoduše přípravek proti blechám.

kotě

Repelent si vyrobíte z 1 lžičky sušené rozmarýny, 1 lžičky rozdrceného fenyklu, 1 lžičky sušeného pelyňku a 1 lžičky routy vonné. Sušené bylinky rozemněte na jemný prášek a aplikujte zvířátku do srsti. Nechte chvíli působit a vyčešte. Jako odpuzovač působí i drcený vratič obecný. Chcete-li účinky repelentu ještě zesílit, namočte obojek v silném odvaru z rozmarýny lékařské. Aplikovat roztok můžete i na pelechy.