Články - Ostatní
« všechny články »
Z21 vs. Loconet vytvořeno 21.9.2015
doplnněno 21.10.2015

 

Jak jsem psal již jinde, pořídili jsme si do klubu novou digitální ústřední Z21 od firmy Roco. Po krátkém nastudování návodu jsme si stáhli aplikace do mobilů a tabletů, vytvořil jsem knihovnu hnacích vozidel a šli jsme to zkusit. Jenže ouha, "soudruzi" z NDR někde udělali chybu - na pinech 1 a 6 zapomněl zapojit opakování DCC signálu pro komunikační protokol LocoNet.

Po připojení našich zesilovačů signálu a napájení (dále jen booster) nezhaslo červené světýlko na boosteru, jak jsem předpokládal, ale stále svítilo světýlko červené a lokomotivy se nehnula ani o píď, natož aby vůbec nějak začaly reagovat. Polil mne "smrtelný" pot, že jsem něco zapojil špatně a že jsem nám Z21 zničil - měli jsme za sebou cca 8 hodin stavby layoutu a myšlenka, že bychom museli natahovat a propojovat ještě rozvod X3 (pojmenování dle Zababovské elektronormy pro rozvod DCC signálu pomocí LNBoxů pro ovládání pomocí ovladačů Fredy/i ).

Nakonec jsem připojil Z21 do středu layoutu, přeměřil elektrické vlastnosti v kolejvu layoutu a mohli jsme vyrazit na trať, okolo které již stálo mnoho vlakůchtivých pozorovatelů.

Po návratu z této výstavy jsem začal pátrat, co se vlastně dělo a tehdy jsem na nějaké diskuzním fóru německých kolegů modelářů zjistil, že chybí právě ten opakovaný DCC signál, který je vyveden na pinech 1 a 6. Pátral jsem dál, jak to kdo řeší, protože když jsme na výstavě v Pečkách jezdili ve spojení s kolegy z České Skalice, jezdili jsme na jejich Z21 a měli jsme páteřními rozvody připojeny i naše SPAXy.

V České Skalici to řeší tak, že na zdířkách "Main Track" propojí kabel na piny 1 a 6 normované "kostky" konektoru RJ12(6x6). Tento kabel pak připojí do zdířky LNBoxu (obyčejný rozbočovač na  jednoduchém tištěném spoji), odkud roztahají páteřní spoje do Spaxů. Ano, tento způsob funguje, ale po stránce úhlu pohledu na elektrické veličiny, které se mohou na cestě mezi Z21 a SPAXem objevit, není tento způsob zcela úplně ideální.

Proto jsem začal pátrat dál a pak jsem si při pročítání diskuzního fóra klubu Zababov vzpomněl, že nějaké experimenty z novou ústřednou dělali dva kamarádi (otec a syn) z klubu Zababov. Po kratší přerušované debatě (cca 3 dny jsme si vyměňovali e-maily) jsme se dopracovali k zadání, co vlastně a jakým způsobem chci používat ve spojení se Z21.

Kluci byli již o notný kus cesty napřed, takže se z nich doporučení a rady začaly jen hrnout. Výsledkem bylo doporučení, abych si zakoupil interface modul mezi Z21 a DCC rozvodem. Dokonce byli až tak laskavi, že mi poslali přímo odkaz na švédský e-shop, kde se dal takový interface koupit.

Malé odskočení ke zkušnostmi švédského e-shopu

Trošku jsem bojoval se švédštinou - kupodivu, jejich sever ani e-shop neměly jinou jazykovou mutaci, nešž švédštinu. Naštěstí mi nabídnul "strýček" Google překladač ze švédštiny do češtiny. Mohl jsem si tam tedy vytvořit uživatelský účet a začít nakupovat. Vše bylo nakonec hotovo během chvilky. Jsa poučen fungováním českých e-shopů jsem očekával e-mail, kde budou fakturační údaje a číslo banky, kam mohu poslat peníze. E-shop uměl alespoň přepočítávat švédské koruny na eura, tak jsem věděl, že mne to bude stát 23,41€. A ejhle, během dvou minut mi dorazil z e-shopu e-mail, ve které bylo anglicky napsáno, jak je těší, že jsem si u nich nakoupil a že zboží bude hned druhý den expedováno ze skladu a direkt poletí k nám. To bylo v neděli večer.

Tak jsem si říkal:"dobrá, teď tam žije jenom nějaký robot a děnní kolem platby proběhne v pondělí. Okolo pondělního poledne mi přišel další e-mail, opět s adresou e-shopu, ve kterém mi švédsky psali, že balíček byl odevzdán k přepravě a pod jakým ID jej mohu u přepravní služby UPC sledovat.

Tak dobrá, tak to pošlou zítra, ale v úterý taky nic, ve středu nic a ve čtvrtek mi volala sousedka, že tam u nich mám balíček ze Švédska. Asi za hodinu po té mi přišel e-mail s dotazem, jestli jsem s dodaným zbožím spokojen, jestli ho nechci na jejich náklady vrátit a pokud si ho chci nechat,jakým způsobem chci zásilku uhradit. Nabízeli, že pošlou buď PayPal request, nebo si mohu vybrat jiný, mně příjemnější způsob. dotazem v mé bance jsem zjistil, že pokud budu znát jejcih IBAN a SWIFT kód, můžu zaplati hezky pohodlně z domova. Požádal jsem tedy e-mailem o tyto dva kódy, které přišly obratem a zadal jsem platbu, poslal e-mailem informaci o platbě a přišlo obratem opět poděkování za nákup s notickou, že pokud se mi nákup u nich líbil, mohu se kdykoli vrátit.

Shora popsaná zkušenost se u našich e-shopů (snad kromě A-WEPE) nemůže přihodit, dokud člověk nezaplatí a peníze nemá e-shop na kontě, nemá nárok vidět zboží....

Ale zpět k tématu. Zásilka obsahovala tři ZIP sáčky, v jednom byla DPS a list A4 s obrázkovým návodem, ve druhém konektory a dva malé odpory a ve třetím 8 ks keramických kvádříků - na DPS byly namalovány také značky pro odpor. Ihned jsem si na e-shopu GME našel příslušně rozměrnou krabičku, v pátek odpoledne jsem si proni zašel a pak jsem se v klubovně pustil do výroby interfacu.

Nebudu popisovat, jak jsem pájel DPS, nebo jak jsem pilníčkem piloval dírky na konektory, ani přizpůsobování plechové krabice, ve které mám SPAX (ten je popisován na zababovské Wiki).

Konečný výsledek vypadá takto:

zapojení je připraveno přesně podle návodného plánku, který přišel v balíčku a který přesně odpovídá návodu na stránce e-shopu.

Teď už jenom zbývá to vše připojit dle návodu k Z21 a vyzkoušet, jak to funguje

(c) Bocman 2015

DOPLNĚNO 21.10.2015

celou sestavu jsem vyzkoušel, zatím jenom na malém okruhu pomocí "Bettunggleissen" setu, tak uvidíme, jak to bude šlapat v zátěži. Veřejnou premieru tomu celému dáme nadcházející víkend 24.-25.10.2015 na výstavě ve Všestarech. Pak přidám zkušenosti a i další foto zapojení s ústřednou Z21.

(c) Bocman